HomeDOMDOMOWNICYSfinks Kanadyjski, nowy członek rodziny
sfinks kanadyjski
sfinks kanadyjski

Sfinks Kanadyjski, nowy członek rodziny

Zastanawiasz się nad „powiększeniem” rodziny o zwierzaka. Masz małe dziecko i nie jesteś pewna czy to dobry pomysł. Nie masz zbyt dużo czasy w ciągu dnia aby zajmować się zwierzakiem, ale dziecko nalega na czworonożnego przyjaciela. A może Ty lub ktoś z domowników ma alergie na sierść. A może jesteś samotną osobą, może twoje dorosłe dzieci wyfrunęły z domowego gniazdka. Dla wszystkich osób rozważających posiadanie zwierzaka przedstawię swoją alternatywę – Canadian Sphynx Cat, czyli sfinks kanadyjski.

Sfinks Kanadyjski to tak zwany „golas” kot pozbawiony futra. Rasa wyhodowana sztucznie w Kanadzie. Stosunkowo młoda rasa na zwierzęcej giełdzie.  Wygląd kota jest dość charakterystyczny i egzotyczny. Prawdopodobnie to było pierwszym i głównym powodem rozpoczęcia hodowli kotów bezwłosych.  W dotyku skóra jest delikatna, pokryta meszkiem ( można porównać to do skórki brzoskwini ) i znacznie cieplejsza niż kota który posiada futro.

sfinks kanadyjski przytulas

sfinks kanadyjski przytulas

Sfinks to kot bardzo silnie związany z człowiekiem, dlatego polecam tę rasę dla osób chcących skończyć z samotnością. Trochę gapowaty, uwielbia być przytulny, głaskany. W nocy zawsze śpi ze swoim właścicielem. Charakterystycznym mruknięcie domaga się uwagi. Bardzo głośno mruczy, szczególnie gdy jest przytulny.

Sfinksy są dość odważne, szybko nawiązują relacje, ale potrafią być również uparte i dominujące nad innymi zwierzętami mieszkającymi w domu. Rasa ta podobnie jak poes przyzwyczaja się do władca nie do miejsca, stąd też nie jest problematyczna w czasie podróży. Mając w domu Sfinksa to tak jakby mieć w domu małe dziecko, psa, kota, trochę małpa w jedynym. Dorosły sfinks rozumie mniej więcej tyle słów co 2/3 letnie dziecko.

Niewątpliwie jest to rasa wymagająca dużej uwagi, pielęgnacji, dbałości. Należy stosować odpowiednią wysokokaloryczną dietę, trzeba systematycznie czyścic oczy pozbawione rzęs i uszy. Należy pamiętać o kąpieli kota czy też o użyciu olejku dla niemowląt. Trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, tak by kociak nie chorował. Jednak z czystym sumieniem mogę zapewnić, że czas poświęcony na pielęgnację będzie wynagrodzony przez kota w postaci mruczenia. Dodam, że mruczenie kota sprzyja ukojeniu nerwów, uspokaja, relaksuje.

sfinks kanadyjski sfeterek

sWeterek

W moim domu od zawsze było pełno zwierząt. I koty i psy i duże i małe. Zwierzaki zazwyczaj znalezione gdzieś, uratowane, odebrane że schroniska. Jednak mimo iż każde z nich na swój sposób było wdzięczne za dom i rodzinę, chyba nigdy nie było aż tak związane ze mną jak Zazu – moja sfinksica.

Kot, wydawać by się mogło, że to zwierzak który chodzi swoim ścieżkami, przytula się tylko wtedy kiedy chce lub czegoś chce. A jednak nie. Świetnie aportuje ulubioną myszkę, na smyczy chodzi tuż przy nodze. W domu gdzie się nie odwrócę tam sfinks, ciągle jest krok za mną lub krok przede mną, wciąż obserwuje i co jakiś czas miauknie dając sygnał, że jest tuż obok. Cóż że sfinksami jest trochę jak z tatuażami – masz jednego i zaraz chcesz więcej.

sfinks kanadyjski ziewa

sfinks kanadyjski ziewa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.