HomeROZRYWKAWAKACJERandka na gondoli

Randka na gondoli

Randka w magicznej Wenecji. Miasto znane z karnawału i festiwalu filmowego, zachwycające architekturą, z bogatą historią i z wyjątkowym, oryginalnym położeniem nad zatoką, gdzie zamiast ulic mamy kanały, zamiast hałaśliwych aut, spokojnie sunące po wodzie łodzie.

Od kiedy w ofercie jednej z linii lotniczych pojawiły się tanie loty do Mediolanu-Bergamo i Venezia-Treviso, wycieczka do Wenecji jest na wyciągnięcie ręki dla każdego. Już od kilkudziesięciu złotych można kupić bilet i dopłacając drugie tyle za dojazd, znaleźć się w sławnym mieście Don Juana.

Lista zabytków i ciekawych miejsc w mieście jest imponująca. Największy rozkwit miasta to okres XII-XVI wieku. W tych czasach powstało również najwięcej zabytków, które inspirują i zachwycają turystów do dziś.

Wenecja to idealne rozwiązanie na spacer. Pełno tu krętych, wąskich uliczek, w których labiryncie warto się zagubić. Oczywiście klucząc nimi ostatecznie trafimy na centralny plac św. Marka. Tam znajduje się imponująca Bazylika św. Marka. Choć wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, to tylko do nawy głównej, a poznania warta jest całość, tym bardziej, że nie jest to droga opcja (około 4 EUR). Do tego dopłacają drugie tyle może wjechać na dzwonnicę i podziwiać panoramę miasta. Robi wrażenie!

Warto pójść do dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie jest getto. To właśnie od tego areału wzięły nazwę wszystkie zamknięte dzielnice żydowskie, w tym te tragiczne z czasów II wojny światowej.

Jeżeli jesteśmy w Wenecji trzeba koniecznie przepłynąć się gondolą. Nie jest to najtańsza akcja, ale absolutnie obowiązkowa. Co ciekawe w Wenecji jako gondolier pracuje jeden Polak! Chłopak miał szczęście wżenić się w rodzinę z takimi tradycjami, bowiem bycie gondolierem to w Wenecji zaszczyt zarezerwowany dla wybranych rodzin!

Noclegi w samej są bardzo drogie, warto więc znaleźć nocleg w części lądowej Wenecja-Mestre. Stamtąd możemy szybko i wygodnie dojechać do zabytkowej części Wenecji.  Dojazd jest możliwy na podstawie zwykłego biletu ważnego przez 75 minut, który kosztuje 1,30 EUR. Korzystanie z tramwajów wodnych jest już znacznie droższe – 7 EUR.

Wenecja jest wdzięcznym miastem, które często występuje w filmach, literaturze, a nawet w grach komputerowych. Jest to niezwykłe miasto, które często wybierają zakochani, na romantyczne weekendy. Nikt z pewnością nie zapomni pocałunku o zachodzie słońca na Moście Westchnień…

 

wenecja-teatr

 

wenecja-kanał

 

wenecja-plac

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.