HomeROZRYWKAIMPREZYPolskie zwyczaje Sylwestrowe
sylwester zwyczaje
sylwester zwyczaje

Polskie zwyczaje Sylwestrowe

Nowy Rok przywykliśmy witać hucznie i wesoło, na mniejszych lub większych przyjęciach, balach, prywatkach, lub – jeśli ktoś woli – w bardziej kameralny sposób, w niewielkim gronie bliskich. Obojętne, czy zdecydujemy się na wielki bal, czy spędzimy ten czas w domu w gronie rodziny, wejście w Nowy Rok jest bowiem zbyt niezwykłym czasem, abyśmy mieli spędzać go bezrefleksyjnie. Oto kilka zwyczajów, które może warto kultywować, niektóre zapomniane, inne być może wykonywane przez nas zupełnie odruchowo…

I tak na przykład aby pozbyć się przykrych wspomnień i „starych” problemów, należy zapisać je na czerwonym papierze, a następnie spalić. Noworoczne płomienie sprawią, że nasze złe wspomnienia nie będą nas prześladować. Dla przyciągnięcia powodzenia materialnego, warto w ostatni dzień roku włożyć do portfela łuski z wigilijnego karpia. Jeżeli natomiast chcemy mieć w przyszłym roku powodzenie u płci przeciwnej, można tego dnia założyć całkiem nową bieliznę, najlepiej jeszcze z metką i wyjątkowo starannie zadbać o swój ogólny wygląd – przez kolejnych dwanaście miesięcy będziemy mieć wyjątkową łatwość w przyciąganiu do siebie interesujących osób… Dla pań, które są samotne, a bardzo chcą to zmienić w następnym roku odpowiedni będzie zwyczaj, który nakazuje uważnie słuchać rozmów prowadzonych przez innych po północy. Pierwsze męskie imię, które usłyszą, może okazać się imieniem przyszłego partnera.

Dobra wiadomość dla tych, którzy/które nie lubią przemęczać się w ten wyjątkowy czas. Otóż w dzień Sylwestra niewskazane są porządki domowe, aby nie „wymieść” szczęścia. Dawniej zapobiegliwe panie domu dbały dodatkowo o to, by ich spiżarnie nie świeciły pustkami na przełomie roku i w ten sposób odganiały biedę z domu.

Jeżeli spędzamy tę noc w domu w gronie rodziny, mamy okazję spróbować jeszcze jednego zwyczaju. Nakręcenie zegarów tuż po północy przynosi wyjątkową pomyślność. A kiedy zegar wybije północ, wówczas najstarsza osoba w rodzinie powinna otworzyć szeroko okno i „zaprosić” do środka Nowy Rok oraz dobre duchy i pozwolić temu co stare i przeszłe, opuścić dom.

Dla tych osób, które lubią wróżby jest jeszcze oinomancja – czyli sztuka wróżenia z wina. Zamiast wychylać toast na szybko, warto przyjrzeć się bąbelkom w naszym kieliszku, ponieważ ich wielkość i kształt może oznaczać różne rzeczy… I tak: duże i swobodnie pływające sobie w kieliszku, oznaczają bogaty w wydarzenia rok, pełen niespodziewanych zdarzeń i romansów. Jeżeli sznury drobnych bąbelków krzyżują się, należy w takiej sytuacji zadbać o zdrowie i nie szaleć z wydawaniem pieniędzy. Spokojnie unoszące się łańcuszki drobnych bąbelków, to dobry, pomyślny dla zdrowia, realizacji planów i rodziny czas.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.