HomeROZRYWKAGRY I ZABAWYNoc Kupały, słowiańska tradycja.
noc kupaly
noc kupaly | pixabay.com

Noc Kupały, słowiańska tradycja.

Noc Kupały jest silnie związana z tradycją Słowian. Zwykle przypada na noc z 21 na 22 czerwca, czyli na czas przesilenia letniego i właściwie niewiele wspólnego ma z Nocą Świętojańską, które to pojęcie wprowadził kościół walcząc z pogańskimi tradycjami na ziemiach słowiańskich. Było to jedno z najważniejszych świąt pogańskich, a jego echa – jeśli wierzyć badaczom kultury Słowian – sięgały jeszcze do ubiegłego wieku. Noc przesilenia zwana Kupałą, Kupałnocką czy Sobótką przypadała zawsze na najkrótszą noc w roku, będąc świętem urodzaju, płodności i miłości. Obchodzona głównie przez ludy słowiańskie, ale również w podobnej formie przez ludy germańskie, bałtyckie i celtyckie, a także przez np. Finów – w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu.

Noc Kupały nie jest nocą świętojańską

Przez wieki próbowano utożsamić to święto żywiołów ognia i wody z Nocą Świętojańską, choć ta przypada ok. dwóch dni później. Od kilkunastu lat w mniej lub bardziej udanej formie w różnych polskich miastach organizowane są obchody tego słowiańskiego święta. Najbardziej znane są chyba krakowskie Wianki, odbywające się co roku nad Wisłą.

Obrzędy przeprowadzane podczas nocy przesilenia miały zapewnić świętującym zdrowie, urodzaj i powodzenie. W ogniskach palono oczyszczające zioła, a młode kobiety puszczały na wodę wianki, które w zależności od tego gdzie dopłynęły, wróżyły małżeństwo lub staropanieństwo. Skakano też przez płonące ogniska, co miało mieć moc oczyszczającą i ochraniającą przed wszelkim złem. Kąpiel po zmroku i przed wschodem słońca miała moc uzdrawiającą wszelkie dolegliwości, ponieważ woda, jako żywioł przynależny księżycowi, miała specjalne właściwości. Noc Kupały była też oczywiście czasem łączenia się w pary osób, które jeszcze nie były z nikim związane oraz, co oczywiste, czasem nieskrępowanego, wolnego seksu. Według tradycji poszukiwano też wtedy legendarnego kwiatu paproci, mającego zapewnić szczęście i powodzenie. Był to odpowiedni czas na obrzędy przyciągające miłość wybranej osoby.

Bez względu na to, czy ktoś wierzy we wróżby i obrzędy, warto zainteresować się tym pełnym radości dziedzictwem naszych przodków. Okazji do dobrej zabawy warto szukać wszędzie. Nie musimy skakać przez ognisko i wróżyć, ale powinniśmy wiedzieć jak najwięcej o tradycji, która tu na terenach, na których żyjemy była niezwykle ciekawa i barwna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.