HomeZDROWIEKleszcze mogą być niebezpieczne przez cały rok
kleszcze
kleszcze | pixabay.com

Kleszcze mogą być niebezpieczne przez cały rok

Zwykle mówi się o obecności kleszczy w miesiącach wiosennych i letnich, jednak należy wiedzieć, że występują one przy dodatnich temperaturach, więc nie powinniśmy się dziwić, jeśli podczas łagodnej zimy spotkamy je w grudniu czy styczniu. Na ogół pisze się o nich w kontekście chorób, którymi mogą zarazić człowieka, czyli boreliozy lub odkleszczowego zapalenia mózgu – i słusznie, jednak warto przyjrzeć się chorobom, które wywołują u naszych czworonożnych pupili. Dziś skupimy się na psach. Wielu z nas ma psy i w związku z tym wyprowadza je na spacer na łąkę, do parku czy lasu, a posiadając dom, wypuszcza je do ogrodu, gdzie zagrożenie kleszczami jest tak samo duże. Psy często padają ofiarami kleszczy, ale jak wiadomo, nie każdy kleszcz zaraża, jednak ryzyko jest duże i czasem nietypowe zachowanie i objawy naszego czworonoga mogą być związane z tym, że w jego ciele już rozwija się groźna dla zdrowia i życia infekcja. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Babeszjoza

Najczęściej występująca u psów choroba odkleszczowa. Nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia, a jeśli leczenie nie nastąpi wkrótce po wystąpieniu pierwszych symptomów – do poważnych zmian w jego organizmie. Choroba zaczyna się pogorszeniem nastroju zwierzęcia, jest ono osowiałe, traci apetyt, nie wykazuje chęci do czynności, które lubiło wcześniej. Pojawia się gorączka, a potem czerwone zabarwienie moczu i w końcu niewydolność nerek. Pies cierpi z powodu biegunki i wymiotów. Często pomimo podjęcia leczenia, nie udaje się uratować zwierzęcia.

Borelioza

U psów najczęściej atakuje stawy, czasami serce lub nerki. Zwierzę gorączkuje i traci apetyt. Rumień wędrujący występuje rzadko i nawet wtedy z powodu sierści jest niezauważalny. Objawy choroby ustępują same, ale choroba rozwija się nadal, prowadząc do zmian zwyrodnieniowych stawów, które nawet po podjęciu terapii nie zostaną całkowicie wyleczone. Człowiek nie może zarazić się boreliozą od chorego zwierzęcia.

Anaplazmoza

Występuje rzadziej niż wyżej wymienione choroby, ale objawy są podobne : zwierzę jest apatyczne, traci apetyt, ma gorączkę, może kuleć z powodu obrzęku stawów. Czasami może pojawiać się krwawienie z nosa. Te objawy ustępują same, ale choroba rozwija się w organizmie, powodując uszkodzenie szpiku kostnego, lub inne poważne zmiany jak np. odklejenie siatkówki. Nawet pomimo leczenia, które zwykle podejmowane jest zbyt późno, szpik kostny jest już uszkodzony, a zwierzę musi być leczone do końca życia.

Erlichioza

Objawy są podobne do anaplazmozy i leczenie także. Choroba wywołuje problemy z krzepliwością krwi i czasami może prowadzić do śmierci zwierzęcia przez wykrwawienie.

Niestety, trudno wyeliminować zagrożenie kleszczami, da się jedynie zabezpieczać preparatami do odstraszania kleszczy i przeglądać sierść zwierzęcia po każdym spacerze. Można szczepić tylko przeciw boreliozie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami tych groźnych chorób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.