HomeDOMRODZINAŚwięta Bożego Narodzenia, jak nie zwariować?
swieta
swieta | pixabay

Święta Bożego Narodzenia, jak nie zwariować?

Już po 1.11 pojawiają się pierwsze świąteczne reklamy w telewizji, w radio, w prasie. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej stresujący okres w całym roku. Czeka nas masa pracy, obowiązków i ogromne kolejki. Wszędzie jesteśmy zarzucani ofertami i pomysłami na prezent. Jak w tym całym pędzie i chaosie nie zwariować? Jest na szczęście kilka sposobów planowania organizacji świąt, które pomogą cieszyć się tym czasem.

Przedświąteczny stres

Skąd bierze się cała ta przedświąteczna panika? Otóż stąd, że większość z nas marzy o idealnych świętach, pięknie zapakowanych prezentach, suto zastawionym stole, za którym na zdjęciu wystawionym na portale społecznościowe widać wielu gości. Fiksujemy się na tym by wszystko wyglądało niemalże tak idealnie jak w kolorowych gazetach czy filmach.

Warto jednak trochę odpuścić. Zdaj sobie sprawę, że nie jesteś w stanie zadowolić w 100% wszystkich swoich gości. Warto zrozumieć też to, że mniej ważna jest ilość wymyślnych potraw na stole, a bardziej znaczące powinno być dla nas spędzenie wspólnego czasu z najbliższymi. Przez całą tą bieganie, ostatecznie w czasie Wigilii jesteśmy tak zmęczone, że zamiast cieszyć się wspólnie spędzonym czasem z rodziną czy przyjaciółmi, że w większości marzymy jedynie o tym by w końcu położyć się w ciszy i odpocząć.

Plan działania

Do świąt jeszcze trochę czasu. To dobry moment aby na spokojnie zaplanować kilka rzeczy. Dzięki temu choć trochę unikniesz załatwiania spraw na ostatnią chwilę. Warto wcześniej zorganizować spotkanie z rodziną lub zakomunikować się w inny sposób i ustalić pewne rzeczy organizacyjne.

Lista zakupów

Banalne? Okazuje się, że jednak niekoniecznie. Warto zrobić sobie listę osób zaproszonych do wigilijnego stołu oraz listę potencjalnych prezentów. Od czego zacząć? Zastanów się czy osoba obdarowywania ma jakieś hobby, jeśli tak warto kupić coś związanego z zainteresowaniem. Przykład:

  • Hobby: fotografia – prezent: termos w kształcie obiektywu
  • Hobby: piłka nożna – prezent: koszulka ulubionego klubu piłkarskiego
  • Hobby: modeling – prezent: sesja zdjęciowa
  • Hobby: sport – prezent: karnet na fitness / siłownię
  • Hobby: gotowanie – prezent: zaproszenie do dobrej restauracji
  • Hobby: film/kino – prezent: wejściówki na premierę

Przykładów są setki, wystarczy poświęcić trochę czasu. Jeśli jednak przy stole wigilijnym planujecie spotkać się w bardzo dużym gronie i obawiacie się ogromnych kosztów związanych z kupowaniem prezentów, warto porozmawiać z rodziną i zrobić losowanie. Dzięki temu kupujesz prezent dla jednej osoby nie dla dwudziestu.

Prezenty a Internet

Warto pomyśleć wcześniej o prezentach i część z nich zamówić przez internet. Dzięki temu zaoszczędzamy czas. Nie stoimy w ogromnych kolejkach, których w okresie przedświątecznym nie brakuje. Często w sklepach internetowych możemy natrafić na dodatkowe rabaty. Zakupy w ten sposób należy planować znacznie wcześniej, tak by mieć czas na ewentualny zwrot czy dłuższy czas oczekiwania.

Święta a gotowanie

Co rok to samo. Mnóstwo wyrzuconego, zmarnowanego jedzenia. Pękające brzuchy, uczucie przejedzenia. Tradycja tradycją, ale ileż można jeść?! Po pierwsze podzielcie się pracą, ustalcie co kto ugotuje, tak by wszystko nie spadło na jedną osobę. Zastanów się która potrawa cieszyła się największą popularnością wśród gości w czasie poprzednich świat, a które zostały prawie nie ruszone. Może warto z niektórych zrezygnować.

Pamiętaj, aby w tym wszystkim znaleźć czas na odpoczynek i spędzenie wspólnego czasu z rodziną. Ja osobiście co rok popełniałam ten sam błąd – wszystko zostawiłam na ostatnią chwilę. W tym roku poszłam po rozum do głowy i w zasadzie mam kupione już wszystkie prezenty. Jestem z tego powodu bardzo zadowolona, bo czuję duża ulgę. Teraz zaczynam robić listę potraw i produktów, które muszę kupić. Polecam Wam to samo 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.