HomeZDROWIEBadania okresowe u kobiet
badania okresowe
badania okresowe | pixabay.com

Badania okresowe u kobiet

Niezależnie od wieku każda kobieta powinna co jakiś czas przebadać się profilaktycznie w celu wykluczenia poważnych schorzeń i zapobiegnięcia uciążliwym dolegliwościom, na które jest narażona. Oczywiście częstotliwość badań kontrolnych zmienia się wraz z wiekiem, ponieważ zupełnie inny jest stopień ryzyka wystąpienia danej choroby w wieku lat 20, a inny po 40 roku życia.

Badania okresowe po 20. roku życia

Ważne jest samobadanie piersi, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu, które powinno się wykonywać co miesiąc. Przynajmniej raz w roku powinno się także przebadać ginekologicznie, łącznie z wykonaniem cytologii. Natomiast raz na pół roku wskazana jest kontrola stomatologiczna i oczyszczenie zębów z osadu. Nawet jeśli nic nam nie dolega, należy raz do roku profilaktycznie przebadać się u lekarza internisty i wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Także raz do roku powinnyśmy wykonać morfologię, zbadać stężenie cukru we krwi, poziom cholesterolu i trój glicerydów. Raz na pięć lat warto wykonać badanie RTG klatki piersiowej. To oczywiście profilaktyka, której warto przestrzegać nawet jeśli nie odczuwamy dolegliwości. W przypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza po skierowanie na badania.

Badania okresowe po 30. roku życia

Jednym z ważniejszych badań jest samobadanie piersi, a poza tym co 2 lata wskazane jest wykonanie USG piersi, jeśli kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, dodatkowo po 35 roku życia powinna wykonać pierwszą mammografię. Raz do roku należy wykonać badanie cytologiczne a przynajmniej co 2 lata USG dopochwowe. Raz do roku warto wykonać ogólne badania jak morfologia, mocz i zmierzyć ciśnienie tętnicze. W przypadku niespodziewanego tycia lub chudnięcia należy skontrolować poziom hormonów tarczycy. Raz na 3 – 4 lata kobiety powinny wykonać RTG klatki piersiowej, a w przypadku gdy palą papierosy częściej, raz do roku. Co 3 – 4 lata profilaktycznie powinno się odwiedzić okulistę. Po trzydziestce możliwe są kłopoty z sercem, jeśli więc odczuwamy ból w klatce piersiowej należy wykonać EKG. Nie należy zapominać o regularnych kontrolach stomatologicznych, raz na pół roku.

Badania okresowe po 40. roku życia

Kobiety powinny raz do roku udać się na ogólne badania kontrolne, w trakcie których lekarz zmierzy im ciśnienie i w razie jakichkolwiek dolegliwości skieruje do odpowiedniego specjalisty. Ważne jest wykonanie morfologii i OB., skontrolowanie gospodarki lipidowej w organizmie i zbadanie poziomu cukru we krwi. Takie badanie powinno się wykonać raz do roku. Należy też wykonać ogólne badanie moczu oraz skontrolować poziom hormonów tarczycy. Mniej więcej co 2-3 lata kobiety powinny wykonać badanie RTG klatki piersiowej. W przypadku palaczek badanie takie jest wskazane raz do roku. Należy też co 1 – 2 lata wykonać USG jamy brzusznej. Oczywiście niezmiernie ważna jest kontrola ginekologiczna. Oprócz obowiązkowego samobadania piersi, kobiety po 40 roku życia powinny raz na dwa lata wykonać USG piersi i mammografię. Badanie cytologiczne przeprowadzamy raz na rok a USG narządów rodnych wskazane jest zrobić przynajmniej raz na dwa lata. W dalszym ciągu nie zaniedbujemy sprawdzania stanu zdrowia naszych zębów – stomatologa należy odwiedzać raz na pół roku. Co 2 – 3 lata trzeba wykonać badanie EKG. Coraz częściej kobiety zapadają na choroby związane ze złym krążeniem. Wiele z nas po 40 roku życia odczuwa wyraźne pogorszenie i osłabienie wzroku. Profilaktycznie powinnyśmy się przebadać u okulisty raz na dwa lata, przeprowadzić kontrolę wzroku, badanie dna oka i sprawdzić ciśnienie śródgałkowe.

Badania okresowe po 50. roku życia

Z wiekiem częstotliwość badań się zwiększa, jesteśmy więc zmuszone do bardziej regularnych wizyt u lekarza. Jeżeli nawet czujemy się nieźle i nic konkretnego nam nie dolega, po 50. roku życia powinnyśmy badać się częściej. Raz w roku wykonywać podstawowe badania profilaktyczne, czyli morfologię, OB i ogólne badanie moczu, sprawdzić takżę poziom hormonów płciowych oraz poziom hormonu tarczycy. Nawet jeśli nie jesteśmy szczególnie zagrożone zachorowaniem na osteoporozę, profilaktycznie przynajmniej raz w ciągu 10 lat powinnyśmy wykonać badanie densytometryczne (sprawdzenie gęstości kości). Badanie EKG należy zrobić raz w roku, podobnie jak badanie ginekologiczne z cytologią i USG narządów rodnych. Mammografię powinno się wykonywać raz na dwa lata. Kontrola okulistyczna wskazana jest raz do roku. Raz w ciągu dziesięciolecia trzeba wykonać kolonoskopię, ale jeżeli w rodzinie wystąpiły zachorowania na raka lub polipy jelita grubego, takie badanie powinno się zrobić raz na 5 lat.

Badania okresowe po 60. roku życia

Po 60. roku życia kobiety powinny często sprawdzać ciśnienie tętnicze, regularnie badać się pod kątem zachorowania na cukrzycę, tarczycę. Należy odwiedzać okulistę, sprawdzać gęstość kości i regularnie badać się kontrolnie, wykonywać morfologię i badanie moczu. Jednak niezależnie od wieku trzeba pamiętać o tym, jak zbawienny jest ruch i aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia jest odpowiednia lekkostrawna dieta i unikanie stresu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.